Яка черешня вигідна?

У 2016 році в центральному Лісостепу України склалися екстремальні умови для сортів черешні раннього та середнього термінів дозрівання. 

Асоціація розвитку інтенсивного садівництва Черкащини

На врожай черешні 2016 року вплинули морози жовтня 2015 року і холодна погода у квітні 2016 року. Їх наслідком стала дуже мала врожайність – за гарного рівня агротехніки нам вдавалося отримати 0,25-0,5 т/га плодів черешні. Наслідком мізерного врожаю стала висока оптова ціна на черешню. Ціни сягали 38-45 грн./кг, але вони надто нелиш  додали гіркоти.  Добре, що в нашому регіоні що вплив низьких температур на рівень плодоношення не є аж таким частим, і за 30 років траплявся лише тричі – 1987, 2012 та 2016 року. Як водиться, до впливу низьких температур цього сезону додалося інше лихо – потужні дощі в травні-червні 2016 року. За даними Смілянського метеоцентру, наприкінці травня 2016 року випало 185% місячної норми опадів, а інтенсивність та кількість дощів у червні побили рекорди 15-річної давнини. Тривалі дощові періоди у червні-липні у нас трапляються раз на 15 років. А от тривалі дощові періоди у червні – трапляються значно частіше, зокрема червень був дощовим у 1980, 1984, 1993, 2002, 2010, 2015 та 2016 роках.

Унаслідок дощів цього літа плоди черешні вітчизняних сортів нагадували розварені вареники. Ступінь розтріскування плодів черешні у садах високотоварних сортів, що походили з Європи, Канади та США, залежала від інтенсивності та кількості опадів. Чим частіші і більші випадали дощі – тим дужче розтріскувались навіть відносно стійкі сорти. Угорський дуже ранній сорт Рита, який дозрів 24 травня 2016 року, не витримав дощів у кінці травня і розтріскався на 40%. Болгарський сорт Коссара, що дозріває 26 травня, розтріскався на 30%. Французькі сорти Прімулат і Ейрлайз розтріскались на 18 та 22%. Рекордсменом зі стійкості до розтріскування серед ранніх сортів черешні виявився сорт Секвойя-1, селекції професора Нормана Бредфорда, із США, він дозрів 1 червня. Такими ж стійкими виявилися сорти Раян Асл і Раян Хазел, селекції Флойда Зайгера із США, і німецький сорт Нарана (м. Найбург). З поміж ранньо-середніх сортів помітних ознак розтріскування не мали Самміт,  Сільвія, Корвік і Самба.

Ніколи не відмовлюсь від вирощування таких високотоварних сортів як Техлован, і Лапінс, не дивлячись на високу частку розтріскування їхніх плодів. 2016 року вони розтріскувалися лише за дуже потужних та затяжних дощів.

Садіння стійких до розтріскування сортів черешні зніме масу проблем під час реалізації врожаю і значно підвищить стабільність ведення черешневого бізнесу.

 

tab1 tab2

You must be logged in to post a comment.